Inspiracje

Funkcjonalne szafki kuchenne – jak sprawdzą się w danej kuchni?

Szafki kuchenne to bez wątpienia jeden z podstawowych elementów w kolekcjach mebli kuchennych. Mogą się one różnić przeznaczeniem – projektanci proponują szafki kuchenne stojące i wiszące, ale też szafki zdobione przeszkleniami. Jak wykorzystać ten element w zabudowie kuchennej? Czy szafki kuchenne mogą być dekoracją?

Jak wykorzystać szafki kuchenne w danych aranżacjach?

Podstawowym zadaniem szafki kuchennej jest zapewnienie odpowiedniej ilości przestrzeni do przechowywania talerzy, kubków, garnków. Obszerne szafki kuchenne są podstawą w wyposażeniu kuchni i jej meblowaniu. Nowoczesne szafki kuchenne tworzone są z płyt meblowych lakierowanych lub laminowanych, wysoce odpornych na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, działanie pary wodnej. Szafki kuchenne wyposażone są w markowe akcesoria, takie jak zawiasy z cichym domykiem czy z hamulcem, jak również podnośniki. Markowe akcesoria sprawiają, że codzienne użytkowanie szafek nie sprawia żadnych problemów.

Jakie szafki kuchenne wybrać?

Szafki kuchenne dostępne są w wielu rozmiarach, ciekawostką może być fakt, że są też dostępne o różnych głębokościach. Nowoczesne szafki kuchenne wyposaża się w podnośniki gazowe, dzięki czemu szafki montowane tuż pod sufitem mogą być w wygodny sposób otwierane. Elementem, który zwraca uwagę, są przeszklenia. Przeszklenia stosowane są zarówno w kolekcjach meblowych nowoczesnych, jak i klasycznych. Nowoczesne szafki kuchenne z przeszkleniami wykorzystują zazwyczaj mleczne szkło. W klasycznych szafkach szkło jest przezroczyste, nierzadko też podzielone szprosami. Przeszklenia sprawiają, że bryła meblowa jest lżejsza optycznie, a dodatkowo możliwe jest też eksponowanie dekoracyjnych talerzy czy filiżanek. Szafki kuchenne to też elementy bez drzwiczek – świetnie sprawdzają się one do kolekcjonowania książek kucharskich.