Inspiracje

Piramida żywienia – jak z niej korzystać?

Piramida żywienia to już klasyczna grafika, wskazująca, jakie produkty warto jeść każdego dnia, a czego unikać w codziennej diecie. W ostatnich latach piramida została unowocześniona i zaktualizowana. Korzystanie z niej z pewnością pomoże w budowaniu zdrowego jadłospisu każdego dnia.

Jak skonstruowana jest piramida żywienia?

Współcześnie piramida żywienia jasno wskazuje, że podstawowymi produktami, które powinny gościć na naszych talerzach każdego dnia, są warzywa i owoce, najlepiej w formie nieprzetworzonej. Warzywa i owoce zawierają wiele cennych składników, takich jak witaminy i mikroelementy, ale też błonnik, który pozwala na regulowanie pracy jelit. Owoce warto jeść surowe, warzywa poddawać prostej obróbce termicznej. Innym produktem, który warto jeść każdego dnia, są produkty zbożowe. Może być to pieczywo z pełnego ziarna, ale też makarony, które wykorzystywane będą podczas tworzenia pysznych obiadów. Kilka razy w tygodniu warto sięgać po wartościowe przetwory mleczne: jogurty, maślanki, kefiry.

Jakie dania mięsne wybierać?

Zgodnie z piramidą żywienia, mięso powinno być przez nas spożywane 1-2 razy w tygodniu i warto, by było to mięso wysokiej jakości. Lekarze rekomendują jasne mięso, czyli np. drób. Mięso takie nie zawiera dużej ilości tłuszczu. Najchętniej kupowanym białym mięsem w Polsce jest bez wątpienia kurczak – w sklepach spożywczych znajdziemy go jako całość, ale też skrzydełka, piersi, podudzia. Warto zwrócić uwagę na indyki i kaczki – ich mięso jest droższe, ale znawcy są zdania, że jest ono delikatniejsze w smaku. Przykładem na to, jak przygotować aromatyczne mięsko z kaczki, jest przepis na kaczkę pieczoną z jabłkami. W przepisie tym połączono słodycz miąższu jabłka z ostrym aromatem majeranku oraz czosnkiem. Tak przygotowana kaczka z pewnością znajdzie wielu fanów, a mięso tego typu można podawać z klasycznymi dodatkami, np. surówkami, ziemniaczkami.