Inspiracje

W jaki sposób ubezpieczyć własny samochód?

Ubezpieczenie samochodu to niezwykle ważna kwestia, szczególnie z punktu widzenia prawa. Polskie prawo wymusza na posiadaczach pojazdu wykupienie polisy OC. Ten rodzaj ubezpieczenia to rodzaj zabezpieczenia dla innych użytkowników drogi. Na polskim rynku dostępne są również polisy dodatkowe. Jakie?

Jak działa ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie samochodu w formie polisy OC to jedno z najczęściej kupowanych ubezpieczeń na polskim rynku. Polisa taka jest obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych – polisa ta pozwala na poruszanie się po polskich drogach. Zadaniem polisy OC jest ochrona interesów innych użytkowników drogi. Oznacza to, że w razie kolizji czy wypadku ubezpieczenie OC pokrywa podstawowe straty. Brak ważnej polisy sprawia, że szkody należy uiścić z własnej kieszeni. Ubezpieczenie samochodu tego typu jest ważne rok – warto mieć na uwadze datę końca polisy, by zakupić nową i zachować ciągłość ubezpieczenia. Nawet jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia naraża na poważne straty finansowe. Ubezpieczenie samochodu tego typu nie ma stałej ceny – kwota składki za polisę OC wynika z wieku, marki i pojemności silnika samochodu, jak również z miejsca rejestracji pojazdu, wieku właściciela oraz posiadanych przez niego zniżek.

A może ubezpieczenie dodatkowe?

Warto wiedzieć, że poza polisą OC na polskim rynku zakupić można również dodatkowe ubezpieczenie samochodu w formie polisy AC czy Assistance. Polisa Autocasco to propozycja dla posiadaczy samochodów nowych i kilkuletnich – ten rodzaj ubezpieczenia chroni przed skutkami kradzieży, szkody całkowitej czy np. uszkodzenia samochodu w trakcie postoju, kiedy sprawca nie jest znany. Warto wiedzieć, że zakres ubezpieczenia AC wybierany jest przez klienta – określa on, jakie zagadnienia są dla niego istotne. Im szerszy zakres ubezpieczenia, tym wyższa kwota polisy. Inną propozycją jest assistance, czyli polisa pozwalająca na uzyskanie pomocy drogowej. Assistance oferuje holowanie samochodu do najbliższego warsztatu, możliwość otrzymania samochodu zastępczego czy nawet noclegu.